Máte rádi přírodní vědy?

Máte rádi přírodní vědy?

Fri Oct 25 12:06:20 CEST 2024

Fascinující obory přírodních věd odhalují tajemství světa kolem nás – od mikroskopických organismů až po vzdálené galaxie. Ponořte se s námi do světa vědy a objevujte, jak přírodní vědy formují naše chápání vesmíru a života na Zemi.

V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR si i nejmenší děti vyzkoušejí, jaké je nasadit si ochranný plášť, laboratorní brýle a stát se chemikem. Prohlédnete si unikátní prostory ústavu včetně sklepení nebo budete součástí živého natáčení podcastu CHEmic s Veronikou Sedláčkovou.

Pokud vás fascinuje vesmír, v Astronomickém ústavu AV ČR uvidíte model rentgenové družice mise ATHENA, kterou chystá Evropská kosmická agentura. Podílejí se na ní pracovníci oddělení galaxií Astronomického ústavu AV ČR. Mise by měla odhalit tajemství o černých dírách, o horkém a energetickém vesmíru. Děti navíc čeká soutěž a dětský koutek.

Pokud je vám blíže živá příroda, Ústav biologie obratlovců AV ČR připravil pozorování hematofágních členovců (klíšťata, komáři, ovádi) včetně jejich makro- i mikroskopických ukázek. Podíváte se na mikroskopické snímky bakterií a protozoí a  projdete si laboratoř molekulární biologie. Vědci a vědkyně vám ukážou také různé pomůcky a metody, které využívají při terénních sběrech bezobratlých a obratlovců – např. vlajkování klíšťat či sběr komárů.

V Ústavu globální změny klimatu AV ČR se dozvíte, proč je dobré zkoumat udržitelnost v Zambii. Zjistíte, proč jsou jednobuněčné řasy pro život na Zemi tak důležité – od produkce kyslíku až po zdroj potravy a paliva. Proč je dobré řasám rozumět? Jak je můžeme využít pro každodenní život pomocí biotechnologií? Jak s výzkumem pomáhá AI?

Na pouť s vodou se vydáte v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Představte si, že jste molekula vody a putujete přírodou. Procházíte půdou, dostanete se do řeky i do atmosféry. Tento hydrologický cyklus ovlivňuje člověk svou činností, a tak se potkáte po své cestě s různým znečištěním. Na exkurzi vám předvedeme, jak pomocí přístrojů monitorujeme koloběh vody v přírodě a co se děje s vodou pod zemí. Vysvětlíme vám, jak se do vody dostávají toxické látky a jak je lze z vody odstranit. Ale i z takto znečištěné vody lze vyrobit vodu pitnou. Přijďte se přesvědčit.

Bližší informace o programu Týdne Akademie věd ČR najdete v sekci „Program“.